Polskie prawo aborcyjne jest anachroniczne
W piątek w popołudniowym bloku głosowań posłowie zdecydują o losie czterech projektów ustaw ws. aborcji. Dwa z nich złożyła Lewica, a po jednym Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga – PSL i Polska 2050. Dzień wcześniej w Sejmie odbyła się ponad sześciogodzinna debata nad tymi projektami.
Balicki w dniu głosowań w Studiu PAP powiedział, że "polskie prawo aborcyjne jest anachroniczne", szczególnie biorąc pod uwagę, że będąc w strefie Schengen, Polki mogą skorzystać z możliwości przerwania ciąży w wielu innych krajach. Zauważył przy tym, że dziś istniejące w prawie przesłanki "można stosować bardzo szeroko".
Były minister zdrowia zwrócił uwagę na przykłady Szwajcarii czy Wielkiej Brytanii. Zmiana w tych krajach zaczęła się od tego, że lekarze szeroko interpretowali już istniejące tam przesłanki do przerywania ciąży. "U nas praktycznie ta przesłanka zagrożenia dla zdrowia nie jest stosowana" – dodał.
Balicki przypomniał, że gdy w 1998 r. był posłem sprawozdawcą nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny zmieniono zapis, mówiący o "zagrożeniu dla życia i poważnym zagrożeniu dla zdrowia", wykreślając słowo "poważne". Podkreślił, że dziś zdrowie rozumie się nie tylko jako zdrowie somatyczne, ale także psychiczne. W jego ocenie niezależnie od przyjętej definicji zdrowia, przesłanki, które są wymienione w ustawie, można stosować bardzo szeroko.
"Zmieńmy prawo, ale również wykorzystujmy te możliwości, które są. Jeśli mamy większość samorządów w dużych miastach, wielkich miastach, w których rządzą prezydenci Platformy Obywatelskiej, spytajmy ich, dlaczego w ich placówkach opieki zdrowotnej nie jest przestrzegana ta przesłanka do przerwania ciąży w przypadku zagrożenia zdrowia kobiety. Zapytajmy prezydenta Trzaskowskiego" – powiedział.
Były minister zdrowia powiedział, że z proponowanych projektów ustaw najbliższe jest mu rozwiązanie, "które jest europejskim mainstreamem", czyli możliwość przerywania ciąży do 12. tygodnia na podstawie oświadczenia kobiety oraz po 12. tygodniu w razie zagrożenia dla zdrowia i życia kobiety; ciąży będącej wynikiem czynu zabronionego czy też w przypadku stwierdzenia ciężkich wad rozwojowych płodu.
W piątkowym głosowaniu posłowie zdecydują o dalszym procedowaniu projektów w zapowiadanej przez marszałka Sejmu Szymona Hołowni nadzwyczajnej komisji ds. rozpatrywania wszystkich projektów ustaw dotyczących aborcji.
Obowiązujące w Polsce od 1993 r. przepisy antyaborcyjne zostały zmienione po wyroku TK z października 2020 r. Wcześniej ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, zwana kompromisem aborcyjnym, zezwalała na dokonanie aborcji także w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Tę przesłankę do przerwania ciąży TK uznał za niekonstytucyjną, co wywołało falę protestów w całym kraju.(PAP)
Cała rozmowa pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/gosc-studia-pap-marek-balicki-polskie-prawo-aborcyjne-jest-anachroniczne i na https://wideo.pap.pl/videos/72558/. (PAP)
Autor: Adrian Kowarzyk
amk/ joz/ mow/