reklama
kategoria: Ubezpieczenia
24 czerwiec 2020

Tata na macierzyńskim

zdjęcie: Tata na macierzyńskim
23 czerwca obchodzimy dzień ojca. Tatusiowe coraz chętniej angażują się w opiekę nad dzieckiem. Daje to dużo radości maluszkowi, ale i mamie dziecka, która w tym czasie może zająć się własnymi sprawami. W opiece nad dzieckiem ojców wspierają przepisy prawa. Sprawdzamy z jakiś świadczeń mogą skorzystać tatusiowe w związku z narodzinami potomka?
REKLAMA
Jeżeli tato podlega ubezpieczeniu chorobowemu to za czas opieki nad niemowlakiem może otrzymać zasiłek macierzyński korzystając z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego i ojcowskiego.

Zasiłek macierzyński zazwyczaj kojarzy się ze świadczeniem wypłacanym kobietom, co potwierdzają statystyki ZUS, ale korzystają z niego też panowie.

W województwie podlaskim w okresie od stycznia do kwietnia tego roku wypłacono zasiłek macierzyński blisko 9,5 tysiącom kobiet. W tym samym czasie z zasiłku macierzyńskiego skorzystało 1,7 tys. mężczyzn, w większości był on wypłacany za okres urlopu ojcowskiego - mówi Katarzyna Krupicka  regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Pierwsze 14 tygodni tylko dla mamy

Ubezpieczeni rodzice z tytułu narodzin dziecka mogą skorzystać z 52 tygodniowego płatnego urlopu na dziecko, czyli urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego jest zarezerwowane tylko dla matki. Jedynie w wyjątkowych sytuacjach ojciec może w tym czasie przejąć opiekę nad noworodkiem.

Jeśli po 14 tygodniach urlopu macierzyńskiego mama dziecka będzie chciała wrócić do pracy, to opiekę nad maluszkiem może przejąć ubezpieczony tata. Z takiej możliwości od stycznia do kwietnia tego roku skorzystało 77 ojców w naszym województwie, natomiast w kraju ponad 3,8 tys.

Rodzicielski nie bije rekordów

Po urlopie macierzyńskim oboje rodzice mają prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze 32 tygodni, a w przypadku porodu wielorakiego do 34 tygodni. Urlop rodzicielski może być wykorzystany jednorazowo lub w częściach, nie później niż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia. Od stycznia do kwietnia 2020 r. z urlopu rodzicielskiego w województwie podlaskim skorzystało 6,9 tys. rodziców, w tym 43 mężczyzn.

Ojcowski dla ojców

Niezależnie od urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego ojcu dziecka przysługuje urlop ojcowski ustalony przepisami Kodeksu pracy. Ubezpieczony tata ma prawo do urlopu ojcowskiego przez 2 tygodnie. Należy pamiętać o tym, że z urlopu ojcowskiego można skorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia, maksymalnie w dwóch częściach po tydzień każda. W tym samym czasie matka dziecka może przebywać na urlopie macierzyńskim, a ojciec dziecka na urlopie ojcowskim.

Trzeba przyznać, że ta forma uprawnienia, jest najczęściej wykorzystywana przez tatusiów. Przez pierwsze cztery miesiące  tego roku  w Podlaskiem skorzystało 1 604 ojców, a w całym kraju ponad 61 tysięcy - dodaje rzeczniczka.

Jakie dokumenty potrzebne do wypłaty ojcowskiego?

ZUS wypłaci zasiłek za okres urlopu ojcowskiego, jeśli wnioskodawca dostarczy skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (oryginał), wypełniony formularz ZUS Z-3b, wniosek o urlop ojcowski - formularz ZUS ZAO. Wniosek o urlop ojcowski powinien zawierać informację o okresie, w jakim zamierzamy korzystać z urlopu. Razem z pozostałymi dokumentami powinien zostać wysłany do ZUS najpóźniej dzień przed rozpoczęciem okresu urlopu
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Dąbrowa Białostocka
2.9°C
wschód słońca: 06:51
zachód słońca: 15:30
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Dąbrowie